Haber Servisi Amasya Üniversitesi Amasya Üniversitesi yeni akademik yıla ‘MERHABA’ dedi
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim
Bu Reklamın Süresi Dolmuştur.

Reklam Ayarlarınızı Düzenleyiniz.
OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
2 + 1 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.


Bu Reklamın Süresi Dolmuştur.

Reklam Ayarlarınızı Düzenleyiniz.

OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları

Yazar Eklenmemiştir.


OfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
 Anketimiz
www.amasyakent.com sizce tarafsız mı?
Tarafsız buluyorum
%57,6
Taraflı davranıyor
%23,9
Fikrim yok
%18,4
Toplam Oy : 765
   

Reklam Alanı
11

 Amasya Üniversitesi yeni akademik yıla ‘MERHABA’ dedi 
Amasya Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni 7 Ekim'de Eğitim Fakültesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Haluk Yıldızdan, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Baş Savcısı Ergün Tokgöz, Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt  ile il protokolünün yanı sıra  üniversite akademik ve idari kadrosu ve öğrencilerin de katılımıyla gerçekleşen törenin açılış konuşmasını Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay yaptı
 
 
Tarih
:
08.10.2013
Güncellenme
:
08.10.2013
Kategorisi
:
Amasya Üniversitesi
Alt Kategorisi
:
Okunma
:
406633
Yorum
:
0
Kaynak
:
Site Editörü
                                                          
Amasya Üniversitesi  yeni akademik yıla ‘MERHABA’ dedi

Amasya Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni 7 Ekim'de Eğitim Fakültesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Haluk Yıldızdan, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Baş Savcısı Ergün Tokgöz, Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt  ile il protokolünün yanı sıra  üniversite akademik ve idari kadrosu ve öğrencilerin de katılımıyla gerçekleşen törenin açılış konuşmasını Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay yaptı.  
Üniversiteye yeni gelen öğrencilere ''Hoş Geldiniz'' diyerek konuşmasına başlayan Rektör Orbay, kurulduğu 2006 yılından bu yana üniversitenin kat ettiği yolu sayısal verilerle açıkladı. Ancak son 2 yılda Amasya Üniversitesinin büyük bir atılım yaptığını ifade eden Rektörün konuşmasından satır başları ise şöyle:
Kurulduğu 2006 yılından sonra son 2 yılda ciddi bir ivme kazanan üniversitemiz Gümüşhacıköy ve Suluova'da 2 kat, Merzifon'da 3 kat büyümüştür. Mimarlık Fakültemizi ve Merkezi Araştırma Laboratuarımızı teslim aldık. Eğitim Fakültemizi ise ek binalarla büyülttük.
İlimizdeki, ülkemizdeki, dünyadaki gelişmeleri göz önüne alarak istihdam odaklı pek çok bölüm açtık. 2010 yılından bu yana öğrenci sayımız yüzde 60 artmıştır.
- Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarımızda 10 bin 5 yüz 72 öğrencimiz bulunmaktadır, ek yerleştirmelerle beraber bu sayının 11 bini aşacağını tahmin ediyoruz.
Amasya'yı, sokaklarında üniversitemiz öğrencilerinin dolaştığı Marka Şehrin Marka Üniversitesi yapma çabası içindeyiz.
- Bugün itibariyle 120 öğretim üyesi, 419 öğretim elemanı seviyesine ulaşmış durumdayız. 2010 yılından beri akademik personel sayımız yüzde 140 artmış durumda.
- Üniversitemizin yüzde 81 oranında öğrencisi il dışından geliyor. Amasya Üniversitesinde öğrenci anlamında yerelleşme yok, biz bu oranı yüzde 95'lere çekmek istiyoruz; çünkü başka illerden gelecek kültürel zenginlikler bizim buradaki kültürel zenginliklerimizle birleşerek büyük Türkiye hayalimize bir adım daha yaklaşmamızı sağlayacaktır.
- Üniversitemizin uluslararasılaşmasında en önemli kriter öğrenci ve öğretim elemanı değişim programlarıdır. Buradaki hedefimiz ise yerelden evrensele geçiş yapabilmektir.  2010 yılında 4 ya da 5 ülke ile anlaşmamız varken şimdi Finlandiya'dan İspanya'ya, Moğolistan'dan Rusya'ya çok geniş bir coğrafyada 20 ülkeyle hem öğretim elemanı hem de öğrenci staj ve öğrenim hareketliliği imzalamış durumdayız.
Bilimsel Araştırma Projelerinde bu yıl itibariyle aktardığımız meblağ bir trilyona ulaşmış bulunmaktadır.
- 2010 yılında Erasmus ve Farabi Değişim Programından faydalanan öğrenci 5 ila 9 iken, bugün Erasmus'tan faydalanan öğretim elemanı ve öğrenci sayımız 59, Farabi'den faydalananlar ise 127'dir.
- ODTÜ Enformatik Bilimi Kriterlerine göre, öğrenci başına düşen öğretim elemanı sayısı, fiziksel kapasite, akademik personel sayısı, yapılan projeler, yurtiçi ve yurtdışı konferanslara katılım oranı, araştırmacıların yazmış olduğu kitaplar, yazılan makalelere başka araştırmacılar tarafından yapılan atıflar gibi kriterler baz alınarak 2000 yılından sonra kurulan 52 üniversite arasında bir sıralama yapılmıştır. Üniversitemiz 2010 yılında bu sıralamada 49'uncu İken ne mutlu ki 2012 yılında 27'nci sıraya yükselmiştir.  Nihai hedefimiz ise ilk 15'te yer almaktır.
Öğrencilerimizle birlikte büyük bir Türkiye hayal ediyorsak öğrencilerimiz mesleklerinde, alanlarında en üst seviyede bilgi ve beceriye sahip olmalılar ki uluslararası arenada rekabet edebilir insanlar olalım. Çevreye, yokluğa, yoksulluğa karşı duyarlı ve milli ve manevi hassasiyetlerimizi koruyarak birer sosyal  birey olalım.
Rektör Orbay’dan sonra sözü alan Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ''Rektörümüzle birlikte şehirden kopmayacak, fiziki yapılanmaya uygun bir kampüs planladık. Yerel yönetimler olarak her zaman genç üniversitemizin yanındayız ve yeni eğitim öğretim yılında akademik kadroya ve öğrencilerimize başarılar diliyorum'' dedi.
Özdemir'in ardından konuşmasına başlayan Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin ise Amasya Üniversitesinin 2006 yılında kurulmuş olmasına rağmen çok kısa zamanda büyük bir gelişim gösterdiğini bu gelişimin artarak devam etmesi için sadece üniversite yönetimine görevler düşmediğini, devletin tüm kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin, iş adamları ve hayırseverlerin de öğrencilerimizin huzurlu bir şekilde, en iyi eğitimi almaları için gayret içinde olmaları gerektiğini belirtti.
2013-2014 akademik yıl açılış töreninde ilk dersi ''Gençlik  ve Değerler'' başlığıyla  KYK Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan verdi.
Amasya Üniversitesinin nicel anlamda gelişmesinin yanında nitel ve bilimsel anlamda da hızla geliştiğini vurgulayan Prof. Dr. Recep Kaymakcan, Rektör Orbay’ın istihdam odaklı, piyasaya duyarlı bölümler açmak istemesine işaret ederek bu yaklaşımın günümüzün geçerli anlayışı klasik üniversite modelinin  tam tersi olan modern üniversite anlayışıyla da örtüştüğünü belirti.
Gençliğin; orta yetişkinlik, yaşlılık gibi insan hayatının bir dönemi olduğunu ve gençliğin  ortalama 10 yıllık (15-25) bir dönemini kapsadığını ifade eden  Kaymakcan konuşmasında, "Gençlik dönemi daha sonraki yetişkinlik hayatına hazırlanmada fevkalade önemlidir. Modern öncesi dönemde saygıya en çok layık görülen dönem yaşlılıktır; ama moderniteyle birlikte geleceği tasarlama ve geleceği kontrol etme algısı gençlik dönemine geçmiştir. Günümüzün hakim paradigması da bu algıdır. Bu anlamda üniversiteler sadece akademik başarıya odaklı kurumlar olmamalıdır. Öğrenciler hangi alanda eğitim görürse görsün transfer edilebilir becerilerini üniversitenin kendilerine verebilmesi gerekir; çünkü hızla değişen dünyada bugün sahip olduğumuzun bir anlamı yok, bilgi çok hızlı üretilip tüketilebiliyor. Eleştirel düşünme, raporlama, etik değerlere sahip olama gibi temel yeterliliklerini hangi alanda eğitim alırlarsa alsınlar gençlere kazandırılması gerekiyor. Günümüzde hızlı bir şekilde büyüyor, gelişiyoruz ama 'İnsanlık nerede?' sorusunun cevabını alabiliyor muyuz? Yapmış olduğumuz eylemler, tutumlar ve davranışlar üzerinde düşünmeyi sağlayacak etik bir zihnin, eğitimin, üniversitelerin önemli bir parçası olması gerekiyor. Bunun için de 'Etik Zihin' anlayışını yerleştirmemiz gerekiyor. Gençler bizim için de Türkiyemiz için de önemli ve değerli; şüphesiz ki geçlikte kazanılmış olan değerler ve alışkanlıklar gençlerin sonraki hayatların da önemli bir etki gücüne sahiptir. Ancak gençlik kendi dönemini özellikleriyle birlikte vardır ve gençlerin anı yaşama hakkı olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizin ülkemizin modern ve geleneksel değerlerinin her birini özümsemiş bir Türkiye inşa edeceklerine inanıyorum ve yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.
Rektör Prof. Dr. Metin Orbay'ın KYK Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan'a ''Gençlik ve Değerler'' adlı sunumuyla üniversitemize yapmış olduğu katkıdan dolayı bir plaket takdim etti. Amasya Üniversitesi Rektörlük Fuaye alanındaki kokteylin ardından açılış töreni son buldu.
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2012-2013 AmasyaRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.


AmasyaRehberim.Com adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 2,90625 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle